Z KLATOV NA LORETU A ZPĚT | Klatovsko na kole - cykloweb

Z KLATOV NA LORETU A ZPĚT

Z Klatov na Loretu a zpět

Délka: 10,7 km, převýšení 101 m

Určeno pro: horská a crossová kola, pěší

Start: Klatovy, u hlavního vlakového nádraží (nebo kdekoliv jinde v Klatovech)

Cíl: Klatovy, Mercandinovy sady (nebo kdekoliv jinde v Klatovech)

Od klatovského vlakového nádraží vyrazíme po červené turistické trase poklidnou zahrádkářskou kolonií pod vrchem Hůrka. Červená značka po 700 metrech ostře zabočí doprava a prudce klesá pod železniční trať do úzkého a tmavého podjezdu. Buďte opatrní, i v suchých dnech může být cesta v podjezdu vlhká. Ocitáme se u zadního vchodu do areálu klatovského koupaliště a po chvilce dorazíme k řece Úhlava. Zde opustíme červenou značku a odbočíme doleva – jedeme proti proudu řeky. Za železničním přejezdem pokračujeme rovně směrem na osadu Beňovy.

Při příjezdu do Beňov dáme velký pozor – křižujeme velmi frekventovanou silnici Klatovy – Domažlice, auta zde jezdí velmi rychle. V Beňovech se můžeme občerstvit v Country saloonu, zajímavostí je nově postavená kaplička s výzdobou od sochařky Vladěny Tesařové. Od kapličky mírně stoupáme beňovským statkem a pokračujeme za osadu, kde nás okouzlí nádherné výhledy směrem na Šumavu i na klatovskou Hůrku.

Čeká nás křižování silnice Klatovy – Nýrsko, opět je nutno dávat velký pozor. Pokračujeme do obce Lomec, kolem rybníka a rovně přes náves. Po levé straně nás zaujme zajímavá zvonička. Stoupáme, klesáme a opět stoupáme směrem na Loretu.

Kaple Panny Marie Loretánské byla postavena v roce 1711. Na východním průčelí kaple objevíme erby rodu Kolowratů a Vrbnů a také obraz Panny Marie Loretánské. U kaple můžeme relaxovat, posvačit či rozjímat na lavičkách ve stínu vzrostlých stromů.

Po cyklotrase 2035 se vracíme do Klatov – nejprve po polní a pak po lesní cestě. Lesem prudce klesáme ke Klatovům. Pozor – po prudkém klesání následuje ocelová závora přes cestu. Ta sice zabraňuje vjezdu motorovým vozidlům do lesa, ale může představovat velké nebezpečí pro nepozorného cyklistu. Projedeme čtvrtí Luby, přes silnici Klatovy – Železná Ruda, Drnový potok až k fotbalovému hřišti. Zde se napojíme na cyklostezku a můžeme se na fotbalovém hřišti občerstvit.

Na závěr si vychutnáme pohodovou cestu po cyklostezce až do klatovského parku a dále do Klatov.

Vybrané zajímavosti: cesta kolem Úhlavy, výhledy na Šumavu a Ostrý, kaple na Loretě


Výškový profil
Nově postavená kaplička v Beňovech
Nově postavená kaplička v Beňovech
Zvonička v Lomci
Zvonička v Lomci
Kaple Panny Marie Loretánské
Kaple Panny Marie Loretánské
Návrat z Lorety do Klatov
Návrat z Lorety do Klatov
Text a foto: ŠumavaNet.CZ
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ
Šumava - turistické informace, tipy na výlety, ...